Tko može koristiti mjeru samozapošljavanje?
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju nezaposlenih osoba koju vodi Zavod. Uvjete za prijavu u evidenciju nezaposlenih osoba možete pronaći na poveznici: Prijava u evidenciju nezaposlenih – HZZ.
Kako da saznam koji NKD odgovara mojoj budućoj djelatnosti?
Djelatnost poslovnog subjekta registrira se u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (NKD 2025, NKD). Državni zavod za statistiku, kao stručni nositelj izrade statističkih klasifikacija u RH, pripremio je novu nacionalnu verziju klasifikacije djelatnosti – NKD 2025. (NN br. 47/24) koji je stupio na snagu 1.1.2025. godine. Više informacija na poveznici: https://web.dzs.hr/App/NKD_Browser/.
Koji su uvjeti za registraciju određenog NKD-a?
HZZ nije nadležan za registraciju poslovnog subjekta.
Potrebno je prije predaje zahtjeva prikupiti podatke može li se određeni NKD registrirati kao određena vrsta poslovnog subjekta (paušalni obrt, obrt dohodaš, d.o.o., j.d.o.o, samostalna djelatnost) i koji su uvjeti potrebni za registraciju određene djelatnosti.
Predlažemo obratiti se nadležnim tijelima za informacije (npr. Obrtnička komora).
Kako podnijeti zahtjev za potporu za samozapošljavanje?
Zahtjev se predaje putem online aplikacije na ovom web portalu, a preduvjet za podnošenje zahtjeva je prijava putem NIAS sustava e-Građani.
Informacije o načinu podnošenja zahtjeva te o potrebnim radnjama za isto možete pronaći ovdje.
Kako se prijavljujem putem sustava e-Građani?
Pročitajte detaljne upute ovdje.
Koji su uvjeti za pohađanje radionice za za samozapošljavanje i je li obavezna?
Radionice nisu obavezne, ali ćete dobiti važne informacije i odgovore na svoja pitanja, te donose dodatne bodove kod ocjene zahtjeva. Bodovi za pohađanje radionice dodjeljuju se neovisno o mjestu održavanja, a da bi se bodovi mogli dodijeliti, na radionici je potrebno sudjelovati prije predaje zahtjeva za dodjelu potpore. Radionice se održavaju on-line i dostupne su svima bez obzira na prijavu u evidenciju nezaposlenih osoba (na radionicu se mogu prijaviti i zaposlene osobe, studenti i dr). Radionice će se održavati tijekom cijele godine, a raspored radionica i prijava su na poveznici: https://radionice.hzz.hr/
Detaljne upute za prijavu na radionicu dostupne su na poveznici: Upute za prijavu na radionicu Samozapošljavanje – Radionice HZZ-a
Bio sam na radionici u 2024. godini, moram li opet?
Ne morate, priznaje se pohađanje radionice u 2024. ili 2025. godini.
Podatke o radionici kojoj ste prisustvovali upisujete u odgovarajuće polje unutar online zahtjeva.
Gdje mogu preuzeti predloške za poslovni plan, troškovnike?
Predlošci više nisu potrebni. Podaci se unose izravno u online obrazac za predaju zahtjeva.
Koja dokumentacija mi je potrebna?
Dokumentacija koju svaka nezaposlena osoba dostavlja uz prijavu:
- Poslovni plan s troškovnikom i naznakom vrste poslovnog subjekta koji će biti osnovan, odnosno registriran,
- Potvrda o blokadi računa i novčanih sredstava ovršenika ili Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje na osobno ime podnositelja zahtjeva ne starija od 7 dana (potvrdu izdaje FINA na zahtjev osobe i bez naplate)
Dodatno možete priložiti zahtjevu svaku dokumentaciju (ugovori o radu, certifikati o stečenom obrazovanju vezanom za izabranu djelatnost i sl.) za koju smatrate da je relevantna za ocjenu zahtjeva.
Također, osobe koje su imale poslovni subjekt obavezno prilažu jedno od navedenog:
Osobe koje su ranije obavljale djelatnost putem registriranog obrta ili slobodne djelatnosti:
- Potvrdu Porezne uprave o obvezama po osnovi poreza i doprinosa iz koje mora proizlaziti da podnositelj zahtjeva nema dospjelih, a nepodmirenih obveza po osnovi poreza i doprinosa,[1],[2]
Osobe koje su ranije obavljale djelatnost putem trgovačkog društva:
- Izvadak iz registra Trgovačkog suda
[1] Ako Zavod pribavi Potvrdu s naznakom postojanja bilo kakvog dugovanja, pozvat će podnositelja zahtjeva da, najkasnije u roku od pet radnih dana od dana zaprimanja takvog poziva, Zavodu dostavi urednu Potvrdu o nepostojanju dospjelih, a nepodmirenih obveza po osnovi poreza i doprinosa. Ako podnositelj zahtjeva ne postupi sukladno takvom pozivu, Zavod će postupiti prema pribavljenoj Potvrdi.
[2] Nije propisano u kojem razdoblju će Zavod pribaviti Potvrdu što podrazumijeva da Zavod istu može pribaviti razmjenom u bilo koje vrijeme dok obrada zahtjeva traje.
Što je indeks razvijenosti i gdje mogu saznati indeks razvijenosti mjesta/općine u kojemu ću pokrenuti poslovanje?
Indeks razvijenosti je pokazatelj, iskazan vrijednošću od I do VIII, koji definira područja Republike Hrvatske po stupnju gospodarske razvijenosti, što je precizno opisano u Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti objavljenoj u NN 132/2017.
Veći broj bodova dodjeljivat će se onim zahtjevima u kojima je navedeno da će sjedište budućeg poslovnog subjekta biti registrirano u jednoj od jedinica lokalne samouprave (JLS) koje spadaju u skupine od I. do IV.
Može li se uložiti prigovor na ocjenu zahtjeva?
Da, pročitajte detalje ovdje.
Dobio sam potporu, gdje mogu preuzeti pripremu za tisak obvezne naljepnice "Sufinancira Europska unija"?
Upute za primjenu naljepnice i PDF za preuzimanje (priprema za tisak) dostupni su ovdje.
Može li se klauzula rabljena roba prihvatiti za pravdanje troškova za varijabilni dio potpore i što je ta klauzula?
Klauzula na računima dobavljača: „Dokument je izdan prema posebnom postupku oporezivanja marže sukladno članku 95. stavka 4. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (NN, br. 73/13). PDV je sadržan u cijeni, a obračunan je na ostvarenu maržu.“
U tom slučaju se kupljena roba smatra rabljenom robom što nije sukladno s Uvjetima i načinima korištenja sredstava za provođenje mjera te se takav trošak ne može prihvatiti.