Kako podnijeti zahtjev za potporu za usavršavanje?
Informacije o načinu podnošenja zahtjeva te o potrebnim radnjama za isto možete pronaći ovdje.
Zahtjev se obvezno podnosi prije početka programa usavršavanja te sadrži:
- podatke o programu usavršavanja, uz priloženi kurikulum te suglasnost/odobrenje za izvođenje programa izdano od strane nadležnog državnog tijela
- račun s navedenim troškom izrade neformalnog programa usavršavanja (ako je poslodavac koristio tu uslugu za izradu programa)
- podatke o predavaču/ima
- podatke o odabranim zaposlenim osobama kao polaznicima
- u slučaju provedbe neformalnog programa usavršavanja, procjenu troška materijala nužnog za provedbu usavršavanja
- u slučaju provedbe formalnog programa usavršavanja, podatke o troškovima programa usavršavanja s obrazloženjem troška te priloženu ponudu s navedenim troškom programa usavršavanja (u slučaju kad se program ne provodi kod poslodavca koji podnosi zahtjev)
- izjavu poslodavca da nije poslodavac u poteškoćama
Za koga poslodavac može koristiti potporu za usavršavanje?
Poslodavac može koristiti potporu za svoje zaposlenike kojima su potrebne dodatne stručne kompetencije za povećanje produktivnosti ili zadržavanje radnog mjesta. Potpore su namijenjene isključivo osobama koje su kod poslodavca zaposlene na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu te su prijavljene u evidenciju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Kome se ne može dodijeliti potpora za usavršavanje?
- Poslodavcima u poteškoćama kako su definirani Pojmovnikom objavljenim na mjere.hr
- Poslodavcima koji nemaju poslovni nastan u Republici Hrvatskoj u trenutku plaćanja potpore
- Poslodavcima koji imaju porezni dug ili dug po osnovi isplate plaća
- Poslodavcima koji ovu mjeru opravdavaju kroz umanjenje osnovice za oporezivanje
- Poslodavcima koji nisu registrirani za obavljanje gospodarske djelatnosti najmanje 12 mjeseca prije predaje zahtjeva
- Za nositelja obrta, člana trgovačkog društva ili druge pravne osobe te osobe osnovane na temelju posebnog propisa, ni za člana ili predsjednika uprave, odnosno za izvršne direktore, ako su organi dioničkog društva ustrojeni monistički, prokuriste, niti za članove koji osobno vode poslove društava osoba
- Za usavršavanja koja su (su)financirana kroz sustav vaučera ili druge oblike potpora ili su besplatna
- Za radnike koji su završili program obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad putem vaučera financiranih od strane Zavoda
- Za usavršavanja radnika državljana trećih zemalja iz članka 15. Zakona o tržištu osim ako im je od strane Ministarstva unutarnjih poslova odobreno dugotrajno boravište ili stalni boravak
- Za provedbu neformalnih programa usavršavanja ako u grupi nema najmanje 10 polaznika
- Zahtjev za novu grupu polaznika istog programa usavršavanja ne može se odobriti do završetka prethodnog usavršavanja.
Koliko traje usavršavanje?
Do 6 mjeseci za provedbu mjere usavršavanja, uz obvezu zadržavanja zaposlene osobe u radnom odnosu najmanje u razdoblju trajanja provedbe mjere usavršavanja (6 mjeseci od izdavanja potvrde o stečenim kompetencijama).
Koje su vrste obrazovanja prihvatljive za dodjelu potpora za usavršavanje?
Program usavršavanja sufinanciran putem potpore za usavršavanje mora biti neophodan zaposlenim osobama kako bi mogli udovoljiti potrebi za dodatnim stručnim vještinama u okviru radnoga mjesta te imati odobrenje/suglasnost za izvođenje izdano od strane nadležnih tijela:
- Program neformalnog obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad – suglasnost Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
- Formalni program obrazovanja odraslih koji se provodi sukladno propisima iz nadležnosti drugih tijela državne uprave koji reguliraju obavezno obrazovanje za pristup tržištu rada za određenu profesiju – suglasnost nadležnog tijela državne uprave
- Formalni program obrazovanja odraslih za stjecanje ishoda učenja, djelomične kvalifikacije ili cjelovite kvalifikacije sukladno propisima kojima se uređuje obrazovanje – odobrenje za izvođenje programa izdano od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja
Neprihvatljivi su programi usmjereni na razvoj prenosivih vještina koje nisu usko vezane uz određeno zanimanje ili sektor, kao što su komunikacijske vještine, organizacijske vještine, osnovna primjena informatičkih alata, timski rad, vještine vođenja i planiranja, upravljanje stresnim situacijama, učenje stranih jezika i sl.
Potpora se neće dodijeliti za program usavršavanja zaposlenih osoba koji poslodavac provodi radi usklađivanja poslovanja sa zakonskim i podzakonskim aktima Republike Hrvatske (npr. zaštita na radu).
Kako bi opravdao potrebu za provedbom programa od poslodavca se pri predaji zahtjeva traži da opiše cilj i opravdanost provedbe programa usavršavanja zaposlenih osoba na konkretnom radnom mjestu, sadržaj programa, poveznicu s Registrom HKO (standardi, kompetencije), kao i njegove glavne ishode, odnosno kompetencije koje će zaposlene osobe kao polaznici steći nakon završenog programa usavršavanja.
Ako se predloženi program provodi u sustavu obrazovanja odraslih, poslodavac ga mora provesti kao formalni program obrazovanja.
Koje su obveze poslodavca nakon završetka usavršavanja?
Obveza poslodavca je zadržati u radnom odnosu zaposlene osobe koje su završile program usavršavanja najmanje u razdoblju trajanja provedbe mjere usavršavanja.
Također, u roku od 15 dana od dana završetka programa usavršavanja dostaviti od strane ovlaštene osobe poslodavca potpisani Izvještaj o provedbi i izvođenju programa usavršavanja koji osim sažetka provedenih aktivnosti mora sadržavati podatke o financijsko-računovodstvenoj dokumentaciji u svrhu dokazivanja namjenskog utroška dobivenog iznosa potpore sukladno odobrenim troškovima.
Imaju li polaznici pravo na putne troškove i troškove smještaja za vrijeme usavršavanja?
Putni trošak je opravdan u slučaju provedbe formalnog programa izvan prostora poslodavca koji podnosi zahtjev i ako je odlazak izvan prostora poslodavca nužno neophodan za izvođenje programa. Za polaznike programa usavršavanja koji su osobe s invaliditetom prihvatljiv je i trošak smještaja (u objektima do 4*) u slučaju kad se program usavršavanja provodi izvan prostora poslodavca koji podnosi zahtjev.
Troškovi prijevoza osobnim automobilom nisu opravdani ukoliko postoji dostupnost javnog prijevoza. Za navedene troškove koristit će se pojednostavljene troškovne mogućnosti (utvrđivanje fiksnih iznosa, standardnih jedinica troška, paušala, itd.).