Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija

Potpora za zapošljavanje

Kako podnijeti zahtjev za mjeru potpore za zapošljavanje?

Informacije o načinu podnošenja zahtjeva te o potrebnim radnjama za isto možete pronaći ovdje.

Prvi korak prije predaje zahtjeva za dodjelu potpore je objava Prijave potrebe za radnikom (PR) i usklađenost PR-a s kriterijima pojedine mjere. Prijava potrebe za radnikom sadrži osnovne podatke o poslodavcu te uvjete koje radnik mora ispunjavati za obavljanje poslova za koje se traži posredovanje Zavoda. Prijavu potrebe za radnikom možete predati on-line, putem portala Burza rada

Svaka prijava potrebe za radnikom mora biti objavljena u najkraćem trajanju od 3 dana za poslodavce koji nemaju zakonom propisanu obvezu popunjavanja slobodnog radnog mjesta putem javnog natječaja. Prijavu potrebe za radnikom za poslodavce za koje je zakonom propisana obveza popunjavanja slobodnog radnog mjesta putem javnog natječaja, Zavod će u svojim sredstvima javnog informiranja objaviti u najkraćem trajanju od 7 dana.

Za koga poslodavac može koristiti potpore za zapošljavanje?

1. Osobe u nepovoljnom položaju prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod:
a) osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 6 mjeseci[1] od dana podnošenja zahtjeva
b) osobe koje su u dobi od 15 do 24 godine
c) osobe starije od 50 godina
d) osobe bez završenog srednjoškolskog obrazovanja
e) osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine
f) osobe koje nemaju radnog staža, a zapošljavaju se na poslovima u zanimanju za koje se nisu školovale

2. Osobe u izrazito nepovoljnom položaju prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod:
a) osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 24 mjeseca[2] od dana podnošenja zahtjeva
b) osobe koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom u posljednjih 12 mjeseca[3] od dana podnošenja zahtjeva i to:

  • osobe koje su u dobi od 15 do 24
  • osobe starije od 50 godina
  • osobe bez završenog srednjoškolskog obrazovanja
  • osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine
  • osobe koje nemaju radnog staža, a zapošljavaju se na poslovima u zanimanju za koje se nisu školovale

3. Osobe s invaliditetom prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Zavod

[1] Odnosi se na osobe koje su izvan sustava osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili visokog obrazovanja više od 6 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.
[2] Odnosi se na osobe uključene u program Posao+ koje su izvan sustava osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili visokog obrazovanja više od 24 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.
[3] Odnosi se na osobe uključene u program Posao+ koje su izvan sustava osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili visokog obrazovanja više od 12 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.

Može li poslodavac predati zahtjev za mjeru zapošljavanje prije isteka natječaja za slobodno radno mjesto?

Ne, poslodavac zahtjev predaje prema sjedištu poslodavca po isteku natječaja za slobodno radno mjesto – Prijave potrebe za radnikom (PR).

Mora li nezaposlena osoba biti u evidenciji nezaposlenih?

Osobe za koje se traži dodjela potpore trebaju biti prijavljene u evidenciju nezaposlenih osoba u vremenu trajanja prijave potrebe za radnikom.

Nezaposlena osoba i poslodavac moraju udovoljavati uvjetima mjere kako bi se potpora odobrila.

S obzirom da poslodavac mora imati najmanje jednog zaposlenog radnika unazad 3 mjeseca, uzima li se u obzir prijava poslodavca u sustav HZMO kao zaposlenog radnika?

U slučaju da poslodavac, odnosno vlasnik poslovnog subjekta ima ugovor o radu i prijavljen je u sustav HZMO u svom poslovnom subjektu, uzima se u obzir kao zaposleni radnik.

Podnositelji zahtjeva koji obavljaju djelatnost u  organizacijskom obliku obrta, samostalne djelatnosti ili OPG-a koji na dan podnošenja zahtjeva nemaju zaposlenih radnika mogu koristiti potpore za zapošljavanje samo za jednu sufinanciranu osobu, uz uvjet da je obrtnik/osoba koja obavlja samostalnu djelatnost/nositelj OPG-a na dan podnošenja zahtjeva prijavljen na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u svojstvu obrtnika/osobe koja obavlja samostalnu djelatnost/nositelja OPG-a unazad 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva, i to na puno radno vrijeme i da nije prijavljen kod drugog poslodavca u radnom odnosu. Nositelj obrta ili samostalne djelatnosti koji nije zaposlen u obrtu/samostalnoj djelatnosti kao podnositelju zahtjeva, već u drugom poslovnom subjektu kao poslodavcu, ne ulazi u izračun prosječnog broja zaposlenih.

Ako podnositelj zahtjeva ponovno koristi mjeru, neće se moći pozivati na prethodno spomenuto izuzeće, osim ako:

  • podnositelj zahtjeva je osobu zaposlenu uz potporu zadržao u radnom odnosu o svom trošku minimalno 6 mjeseci po izlasku iz mjere, ili
  • u jednom od navedenih slučajeva:
  • dobrovoljnog prestanka zaposlenja[1] radnika,
  • nesposobnosti za rad radnika,
  • odlaska u mirovinu ili smrti radnika,
  • dobrovoljnog pristanka radnika na skraćivanje radnog vremena, ili
  • od poslodavca izjavljenog izvanrednog otkaza, osobno uvjetovanog otkaza, otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika, otkaza zbog nezadovoljavanja na probnom radu ili otkaza zbog nepolaganja stručnog ispita (ako je primjenjivo).

[1] Odnosi se na otkaz ugovora o radu na zahtjev radnika (osim slučaja sudskog raskida ugovora o radu na zahtjev radnika). Ukoliko se radi o sporazumnom prestanku ugovora o radu, poslodavac je dužan dostaviti dokaz da je do sporazumnog prestanka ugovora došlo na zahtjev radnika (dokaz iz kojeg je vidiljvo da je do sporazumnog prestanka ugovora o radu došlo na zahtjev radnika).

Mogu li velika poduzeća prema članku 2. Priloga 1. Uredbe (EK BR. 651/2014) biti korisnici potpore za zapošljavanje? A udruge?

Potpore za zapošljavanje dostupne su svim poslodavcima poduzetnicima i neprofitnim organizacijama koji obavljaju gospodarsku djelatnost, ali isključuju poduzetnike u poteškoćama. Navedene potpore dodjeljuju se svim korisnicima pod istim uvjetima.

Poslodavac poduzetnik u smislu članka 107. stavka 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije je svaki subjekt koji obavlja gospodarsku djelatnost bez obzira na njegov pravni status i način na koji ga se financira te koji sukladno Zakonu o državnim potporama (NN 147/14, 69/17), Smjernicama za razdoblje 2023.-2025. (NN 19/23), Uredbom o skupnom izuzeću i Uredbom o potporama male vrijednosti, može koristiti državne potpore, osim u slučaju da je riječ o poslodavcu u poteškoćama.

Pod definicijom poslodavca poduzetnika u smislu dodjele potpora za zapošljavanje/usavršavanje podrazumijevaju se i neprofitne organizacije ako obavljaju i gospodarsku djelatnost, u dijelu u kojem obavljaju gospodarsku djelatnost, odnosno koje mogu kroz računovodstveno razdvajanje dokazati da uz negospodarske aktivnosti obavljaju i gospodarske. Potpora se u tom slučaju dodjeljuje za zapošljavanje osoba iz definiranih ciljanih skupina samo za obavljanje poslova radnih mjesta unutar gospodarskih aktivnosti poslodavca.

Tko je poslodavac u poteškoćama i može li kao takav koristiti mjeru za zapošljavanje?

Potpore za zapošljavanje i usavršavanje usklađene su sa Zakonom o državnim potporama (NN 47/14, 69/17), Smjernicama politike državnih potpora za razdoblje 2016. – 2020. (NN 2/18), Uredbom o skupnim izuzećima (EK) br. 651/14, koja je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) br. 2017/1084. i Uredbom Komisije (EU) br. 2020/972., Uredbom o potporama male vrijednosti (EK) br. 1407/13, te imaju obilježja horizontalnih potpora, namijenjenih svim poduzetnicima, ali isključuju poduzetnike u teškoćama.

„Poduzetnik u teškoćama” znači poduzetnik za kojeg vrijedi najmanje jedna od sljedećih okolnosti:

  • U slučaju društva s ograničenom odgovornošću (osim MSP-a koji postoji manje od tri godine ili, za potrebe prihvatljivosti za potpore za rizično financiranje, MSP-a tijekom 7 godina od njegove prve komercijalne prodaje koji je primjeren za ulaganja u rizično financiranje na temelju dubinske analize koju je proveo odabrani financijski posrednik), ako je više od polovice njegova vlasničkog kapitala izgubljeno zbog prenesenih gubitaka. To se događa kada se odbijanjem prenesenih gubitaka od pričuva (i svih drugih elemenata koji se općenito smatraju dijelom vlastitog kapitala društva) dobije negativan kumulativni iznos koji premašuje polovicu temeljnog vlasničkog kapitala. Za potrebe ove odredbe „društvo s ograničenom odgovornosti” odnosi se posebno na dvije vrste društava navedene u Prilogu I. Direktivi 2013/34/EU (1), a „vlasnički kapital” obuhvaća, prema potrebi, sve premije na emitirane dionice;
  • U slučaju društva u kojem najmanje nekoliko članova snosi neograničenu odgovornost za dug društva (osim MSP-a koji postoji manje od tri godine ili, za potrebe prihvatljivosti za potpore za rizično financiranje, MSP-a tijekom 7 godina od njegove prve komercijalne prodaje koji je primjeren za ulaganja u rizično financiranje na temelju dubinske analize koju je proveo odabrani financijski posrednik), ako je više od polovice njegova kapitala navedenog u financijskom izvještaju društva izgubljeno zbog prenesenih gubitaka. Za potrebe ove odredbe „društvo u kojem najmanje nekoliko članova snosi neograničenu odgovornost za dug društva” odnosi se posebno na vrste društva navedene u Prilogu II. Direktivi Vijeća 2013/34/EU.
  • ako se nad poduzetnikom provodi cjelokupni stečajni postupak ili on ispunjava kriterije u skladu s nacionalnim pravom da se nad njim provede cjelokupni stečajni postupak na zahtjev vjerovnika;
  • Ako je poduzetnik primio potporu za sanaciju, a još nije nadoknadio zajam ili okončao jamstvo, ili je primio potporu za restrukturiranje, a još je podložan planu restrukturiranja;
  • U slučaju poduzetnika koji nije MSP, ako je tijekom zadnje dvije godine:
    – omjer knjigovodstvenog duga i kapitala poduzetnika bio veći od 7,5 i
    – EBITDA koeficijent pokrića kamata poduzetnika bio je niži od 1,0;

Koji je najraniji datum kada poslodavac može sklopiti ugovor o radu sa sufinanciranom osobom?

Poslodavac kao podnositelj zahtjeva ne smije sklopiti ugovor o radu sa sufinanciranom osobom (potpora za zapošljavanje/potpora za pripravništvo) prije podnošenja zahtjeva, što podrazumijeva da najraniji datum sklapanja ugovora o radu mora biti kasniji od datuma podnošenja zahtjeva Zavodu. U slučaju da poslodavac, kao podnositelj zahtjeva, sklopi ugovor o radu nakon datuma podnošenja zahtjeva Zavodu, a prije ocjene podnesenog zahtjeva od strane Zavoda, preuzima rizik ako ocjena Zavoda bude negativna.

Može li se uložiti prigovor na ocjenu zahtjeva?

Da, pročitajte detalje ovdje.

Može li osoba za koju poslodavac koristi potporu za zapošljavanje raditi još jedan, dodatni posao?

Dodatni rad radnika dopušten je sukladno Zakonu o radu (NN 93/14127/1798/19151/2264/23), članak 18a, 18b i 18c.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.